Chodec vs. cyklista?

Autor: Ondrej Priechotský | 20.3.2018 o 13:07 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  3596x

Spoločnosť sa polarizuje, ak sa niekde stretnú traja Slováci, tak majú určite úplne rôzne názory. Nielen na futbal, ženy a politiku, ale úplne na všetko.

Chodec je každý z nás, odhliadnuc od toho, že je niekedy aj vodičom, cyklistom, vodákom, alebo letcom. Chodiť proste musíme, lebo inak to nejde. 

Asi netreba nikomu vysvetľovať, že chodec je najzraniteľnejší účastník cestnej premávky. V rozvinutejších krajinách preto požíva výsady, ktoré sú medzi Tatrami a Dunajom až nevídané. Dokonca, moje skúsenosti aj z jednej krajiny tretieho sveta potvrdzujú tento fenomén.

U nás je chodec poľovnou zverou, na ktorú poľujú okrem motoristov aj cyklisti. A nepomôže tomu ani iste pravdivé konštatovanie, že chodec je u nás tým najnedisciplinovanejším účastníkom dopravy. Ale to nedáva nikomu právo ho ohrozovať.

Motoristom som sa ani venovať nechcel. Skôr mi ide o agresívnych cyklistov. veď konflikt chodca a cyklistu končí fatálne väčšinou pre oboch zúčastnených. Je to o vzájomnej tolerancii, ale tej je v našom národe málo. Niektorí jedinci majú tendencie protestovať na námestiach za lepší život a spievať o láske, ale keď opadne davová psychóza, tak sú spravidla tí ostatní pre neho úhlavní nepriatelia. A ak ešte do bodky nezdieľajú jeho športový, alebo politický názor, tak ide o krk.

Preto ak sa na nejakom mieste stretnú tieto dva tábory, tak by mali mať presne vymedzené pravidlá. Niečo ako policajný kordón medzi náckami a antifou. Ak tieto pravidlá zmiznú, nastane chaos, ktorý bude mať svoje obete.

V poslednom čase je módou vyzdvihovať všetko zelené a ekologické, hoci to mnoho krát v skutočnosti je úplne inak. Alebo si myslíte, že elektrické autá sú ekologické? Tak potom ste naivní.

Cyklisti si v našom meste vydobili výsadné postavenie, čo sa týka dopravy. Súhlasím s nimi, že pokiaľ bude viac cyklistov, bude menej motoristov a to už ekologické je! Ale ani páni cyklisti sa nemôžu chovať ako majitelia komunikácií. 

Teraz sledujem problém pred River parkom,kde sa cyklokoalícia hádže o zem a nadáva developerovi, že im zrušil ich cyklotrasu, ktorá bola v územnom pláne. Vraj od nepamäti, ako som sa dozvedel zo sociálnych sietí. Od nepamäti tam bola promenáda a v každej slušnej krajine sa na promenáde nepreháňajú cyklisti nebezpečnou rýchlosťou.

Magistrát tento priestor zmenil na zmiešané územie. Tento mačkopes nepomôže ani chodcom, ani cyklistom a chodci, hlavne deti budú ohrozovaní nezodpovednými cyklistami. Zoberie si primátor na tvoju zodpovednosť úrazy, ktoré sa tam vďaka jeho nezodpovednému rozhodnutiu stanú? Alebo ho to, ako všetky iné dôležité veci, nezaujíma?

Treba s tým radikálne niečo spraviť. A jedinou rozumnou alternatívou je navrátiť nábrežiu jeho pôvodnú funkciu a odkloniť cyklopremávku inde. Ja osobne nemám problém ísť bicyklom popri druhom brehu Dunaja, a ako je to s vami, športovci?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Od vraždy Kuciaka prešli dva mesiace, polícia stále tápe

Vyšetrovatelia avizujú, že verejnosť znova požiadajú o pomoc. Čo ich bude zaujímať, zatiaľ nepovedali.

KOMENTÁRE

Vražda Kuciaka bola generačnou udalosťou

Jednému človeku sa ani po 61 dňoch neskrivil vlas na hlave – vrahovi.

KULTÚRA

Bol utiahnutý, na pódiách trpel. Avicii nebol stvorený pre slávu

Po spolupráci s Madonnou mal dojem, že ju sklamal.


Už ste čítali?